Ako vybrať AV prijímač?

AV prijímač čiže AV receiver dekóduje zvukové a obrazové informácie z pripojených vstupov, aby ich následne odosielal do výstupov v maximálnej možnej kvalite. Vaše audiovizuálne zážitky tak posunie na novú úroveň.

AV prijímač čiže AV receiver dekóduje zvukové a obrazové informácie z pripojených vstupov, aby ich následne odosielal do výstupov v maximálnej možnej kvalite. Vaše audiovizuálne zážitky tak posunie na novú úroveň.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Na čo AV receivery slúžia?

Účelom AV receiverov je spracovávať obrazové a zvukové informácie z rôznych vstupov a odosielať ich do výstupov. Vstupnými zariadeniami obvykle bývajú rôzne hudobné prehrávače alebo herné konzoly, výstupnými potom reproduktory a televízory alebo projektory. AV prijímač sa stará o to, aby vstupný signál správne dekódoval a odosielal ich v čo možno najvyššej kvalite.

Hlavný rozdiel oproti klasickým zosilňovačom je práve v schopnosti spracovávať aj obrazové dáta – pokiaľ teda bude zariadenie slúžiť čisto na prehrávanie zvukových súborov, vyberajte radšej práve v kategórii zosilňovače.

Na čo sa u AV receiveru zamerať

Účel a požiadavky

Existuje mnoho dôvodov, pre ktoré je nákup AV receivery dobrým rozhodnutím. Tým hlavným je samozrejme vyššia kvalita zvuku – rozdiel napríklad oproti reproduktorom zapojeným priamo do televízora je priepastný. Zároveň AV prijímač vyrieši problém v prípade, ak máte viac zdrojov zvuku a nechcete medzi nimi reproduktory neustále prepájať. V neposlednom rade vám potom AV prijímač umožní využívať plný potenciál väčších reprosústav, pretože dokáže spracovávať priestorový zvuk a rozdeľovať ho do jednotlivých kanálov.

Dôležité je uvažovať aj o konkrétnych nárokoch. AV receiver je vhodné vyberať s ohľadom na reprosústavu, a to vzhľadom na počet kanálov, impedanciu, ale aj samotnému výkonu a kvalite zvuku. Ďalej berte do úvahy množstvo a typ pripájaných zariadení, a to hlavne s ohľadom na množstvo a typ konektorov. Zatiaľ čo herná konzola a videoprehrávač budú vyžadovať HDMI sloty, u gramofónu alebo staršieho CD prehrávača môžu byť potrebné analógové audio vstupy. Počítajte v tomto ohľade aj s rezervou na prípadné budúce rozšírenie o ďalšie zariadenia. Vývoj v oblasti AV prijímačov totiž nie je nijako závratne rýchly, prístroj vám preto pokojne môže slúžiť aj viac ako desať rokov.

Nakoniec sa zamerajte aj na konkrétne funkcie. Vystačí vám ovládanie na zariadení, ovládanie klasickým diaľkovým ovládačom, alebo chcete vstupy a ďalšie možnosti ovládať pomocou inteligentného telefónu? Je pre vás dôležité bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth? Chcete mať prijímač pripojený do domácej internetovej siete, aby ste doň jednoducho mohli z ostatných zariadení odosielať súbory na prehranie? Uvažujte, akým spôsobom a s akými zariadeniami budete AV receiver používať. Podľa toho si potom ľahšie určíte funkcie, ktoré potrebujete a ktoré naopak môžete oželieť.

AV receiver Pioneer

Ovládanie

Základné ovládanie AV receiverov prebieha na samotnom zariadení. Medzi najčastejšie úkony patrí voľba vstupu, nastavenie hlasitosti a ďalších parametrov zvuku alebo prepínanie či pretáčanie. Prevažná väčšina prístrojov disponuje aspoň malým displejom, ktorý nastavovanie jednotlivých funkcií výrazne uľahčuje. K väčšine zariadení obdržíte aj diaľkový ovládač – u lacnejších prístrojov môže slúžiť len na ovládanie základných funkcií, častejšie ale umožní ovládať naprostú väčšinu ponúkaných možností.

Materiál a kvalita spracovania

Pretože sú AV prijímače určené pre dlhoročnú prevádzku, je dôležité, aby boli kvalitne vyrobené. Lacnejšie zariadenia majú väčšinou plastovú konštrukciu, už v strednej triede sa ale stretnete aj so zariadeniami s kovovým telom. Zásadná je ale predovšetkým pevnosť jednotlivých prvkov aj konštrukcie ako celku – nič sa nesmie príliš prehýbať alebo byť zle zlícované. Dôležitá je aj životnosť jednotlivých ovládačov a tlačidiel, ktoré by u nového prístroja mali mať pevný a istý chod bez kývania. O kvalite prístroja vám veľmi napovie aj hmotnosť – zjednodušene sa dá povedať, že čím je prijímač ťažší, tým je aj kvalitnejší.

Design

AV receiver strávi vo vašom interiéri pravdepodobne dlhé roky, preto nie je od veci urobiť dizajn jedným z dôležitých kritérií pre výber a zladiť ho s ostatnými multimediálnymi zariadeniami alebo nábytkom. Z hľadiska farieb nie je výber príliš pestrý a stretnete sa prakticky výlučne s čiernymi, sivými alebo striebornými prístrojmi. Niektoré zariadenia sa potom snažia pôsobiť minimalisticky, zatiaľ čo iné dávajú na obdiv široké množstvo funkcií.

AV receiver Cambridge

Parametre

Počet kanálov

Udáva maximálny počet kanálov, do ktorých receiver dokáže distribuovať zvuk. Označuje sa formátom x.x, kedy prvá číslica znamená počet reproduktorov a druhá počet subwooferov. Základom je podpora zostáv 5.1 či 5.2, ktorá je pre bežné domáce použitie väčšinou postačujúca. Lepšie AV receivery si však poradia aj so zostavami 7.1/7.2 a v najvyššej triede až 9.1/9.2. Najmä v poslednom prípade je ale už pomerne náročné získať filmy so zvukovou stopou prispôsobenou takému počtu kanálov.

Výkon

Štandardne sa výkon udáva pre jednotlivé kanály, pričom najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 100–150 W. Aj spodná hodnota je postačujúca pre pomerne výkonné reprosústavy, ktoré bez problémov ozvučia aj tie najväčšie obývačky. Ak tak nedisponujete extrémne výkonnou zostavou, nie je potrebné na parameter výkonu brať príliš veľký ohľad. Pokiaľ však áno, zistite si aj praktické skúsenosti s konkrétnym AV receiverom, niekedy je totiž údaj o maximálnom výkone zavádzajúci a zariadenie ho reálne nedosahuje alebo zvuk skresľuje.

Impedancia

Veľmi dôležitým parametrom je impedancia, ktorá predstavuje elektrický odpor kladený reproduktorom. Tie preto musia mať impedanciu o rovnakej alebo vyššej hodnote – pokiaľ teda prijímač má impedanciu 4 Ω, reproduktory by mali mať 4 Ω alebo viac.

Frekvenčný rozsah

Čím širší je frekvenčný rozsah, tým širšie spektrum zvuku dokáže AV receiver pokryť. Najdôležitejšie je pásmo 20–20 000 Hz, ktoré dokáže štandardne spracovať ľudský sluch, niektoré receivery však zvládajú aj vyššie rozsahy, napríklad až 10–50 000 Hz.

HDMI vstupy a výstupy

HDMI je konektor využívaný na prenos obrazu aj zvuku vo vysokej kvalite. Nájdete ho v celom rade zariadení, ako sú prehrávače médií, televízory alebo herné konzoly. AV receivery majú obvykle medzi tromi až ôsmimi HDMI konektormi. Aby ste mohli určiť, koľko ich potrebujete, sčítajte všetky zariadenia, ktoré chcete pomocou HDMI pripojiť a pridajte jeden až dva konektory ako rezervu pre prípadné budúce rozšírenie.

V súčasnosti má väčšina prehrávačov HDMI vo verzii 1.4 s podporou 3D obrazu a funkciou ARC, ktorá umožňuje spätné odosielanie zvuku – to príde vhod najmä vtedy, ak si niečo púšťate priamo na televízore a signál neputuje z iného zariadenia cez prijímač. Spätne odosielaný zvuk je tak dekódovaný až v prijímači a následne prehrávaný pripojenými reproduktormi.

AV receiver Denon

Dekodéry

Aby ste si mohli užiť kvalitný priestorový zvuk, mal by AV receiver disponovať patričnými dekodérmi, ktoré dokážu spracovať rôzne zvukové formáty. Základom pre zostavy 5.1 sú dekodéry Dolby Digital a DTS. Na využitie zostáv 7.1 či väčších potom budete potrebovať podporu formátov Dolby Digital EX a DTS ES. Pri snímkach v kvalite Blu-ray sa potom stretnete aj s modernými formátmi Dolby True HD, DTS HD Master Audio alebo najnovšie Dolby Atmos, ktorý prostredníctvom práce s výškami vytvára veľmi vierohodný 3D efekt zvuku.

Počet predvolieb

AV receivery s možnosťou naladiť bežné FM alebo internetové DAB+ rádiá môžu mať určitý počet pamätí, na ktoré je možné rádiové stanice ukladať. Namiesto ručného ladenia si ich tak pre opakované počúvanie jednoducho spustíte tlačidlom s príslušnou číslicou alebo nájdete v zozname.

Konektivita

  • USB - prostredníctvom USB je možné k AV receiveru pripájať rôzne úložiská, najčastejšie v podobe flash diskov či externých hard diskov, prípadne aj hudobných prehrávačov a mobilných telefónov. Z nich je následne možné odosielať do zariadenia filmy, hudbu a ďalšie podporované súbory. V ideálnom prípade bude mať AV receiver jeden USB vstup na čelnej strane, aby pripojenie periférií bolo čo najľahšie.

  • Bluetooth - prostredníctvom Bluetooth môžete do AV prijímača bezdrôtovo odosielať napríklad hudbu zo smartfónu. S ohľadom na obmedzený dátový tok technológie je ale potrebné počítať s nižšou kvalitou ako pri drôtovom prepojení.

  • WiFi/LAN - zatiaľ čo LAN slúži k drôtovému pripojeniu k sieti pomocou klasického ethernetového kábla, WiFi to isté umožňuje bezdrôtovo. Hlavnou výhodou je možnosť do zariadenia jednoducho odosielať hudbu a filmy z ďalších zariadení či NAS úložísk v domácnosti, možnosť streamovať hudbu z internetových služieb a jednoducho aktualizovať softvér prijímača.

  • 4K - AV prijímač s podporou 4K dokáže dekódovať videá vo vysokom rozlíšení až 2160p.

  • DAB+ - táto funkcia umožňuje naladiť digitálne internetové rádiá z celého sveta.

  • FM Tuner - štandardná výbava veľkej časti AV receiverov, vďaka ktorej naladíte rádiové stanice vo frekvenčnom pásme FM.

  • Ovládanie smartfónom - niektorí výrobcovia ponúkajú aj vlastné aplikácie pre inteligentné telefóny. Po ich prepojení s prijímačom tak môžete na svojom smartfóne ovládať rôzne funkcie, ako sú prepínanie či posun skladieb a videí, výber zdrojového zariadenia, podrobné nastavenie zvuku a ďalšie.

  • AirPlay - slúži na bezdrôtové prehrávanie mediálnych súborov zo zariadenia značky Apple.

  • Upscaling - ak prehrávate video v nižšom rozlíšení, napríklad z DVD, dokáže ho receiver zvýšiť a tým zlepšiť jeho kvalitu.

  • Podpora streamovacích služieb - niektoré AV receivery podporujú rôzne on-line služby pre streamovanie hudby – zvuk je vďaka tomu dekódovaný rovno v AV prijímači bez toho, aby bolo potrebné ho z iného zariadenia odosielať. Najčastejšie sa jedná o službu Spotify, pre hudobných nadšencov potom môže byť zaujímavá podpora platformy Tidal, ktorá podporuje streaming hudby v bezdrôtovej kvalite.

AV receiver konektory

Zapojenie AV receivera

Prepojenie AV receivera s ďalšími zariadeniami nepredstavuje nič zložité. Hlavné je, aby všetko bolo pripojené do správnych konektorov. Strážiť si to je potrebné pri viackanálových zostavách, kde každý reproduktor má vlastnú zdierku podľa svojho umiestnenia – napríklad pri prehodení ľavého predného a pravého zadného výstupu priestorový zvuk jednoducho nebude fungovať.

Zatiaľ čo niektoré AV receivery majú vstupy označené iba číslami a teda v zásade nezáleží na tom, čo kam pripojíte, u iných môžu byť vstupy označené konkrétne – napríklad DVD, herné konzoly či multimediálne centrum. Správne zapojenie jednotlivých periférií vám takto poskytne lepší prehľad pri prepínaní zdrojov signálu. Dôležité je tiež nepliesť si vstupy a výstupy, najmä v prípade HDMI konektorov.

Na záver stačí pripojiť AV prijímač napájacím adaptérom do siete, pri niektorých prístrojoch je potom potrebné ešte prepnúť hlavný vypínač, ktorý sa obvykle nachádza práve vedľa výstupu adaptéra.

Najčastejšie otázky pri výbere kávovaru

Áno, prístroj môžete nastaviť tak, aby pracoval s menším počtom kanálov, než na aké je dimenzovaný. Počas počiatočného nastavenia zvolíte, na ktorých svorkách sú osadené reproduktory a prístroj podľa toho potom signál spracováva.

Základné AV receivery štartujú zhruba na 200 €, pre bežné domáce použitie so zostavami 5.1 potom plne postačia prístroje za ceny okolo 280–350 €. Stredná trieda AV prijímačov sa pohybuje v rozmedzí 320–600 €, pričom pôjde o prístroje s podporou sedem- a viackanálových zostáv veľmi dobrou kvalitou zvuku. Najvyššia trieda AV prijímačov potom štartuje na 600 €, ale môže sa vyšplhať aj na dvojnásobok. Za tieto peniaze získate robustné zariadenie so špičkovou kvalitou zvuku aj obrazu a rozsiahlou ponukou funkcií.

Primárnou úlohou každého AV prijímača je reprodukovať zvuk v najvyššej kvalite, akú ponúka zdroj. Okrem toho má každý prijímač vo svojom firmware mnoho softvérových procesorov, ktoré umožňujú prispôsobiť zvuk podľa vlastného uváženia: nastaviť jednotlivé registre frekvencií, priestorový zvuk a ďalšie nuansy.

AV receivery zvládnu prehrať široké spektrum digitálnych formátov. Rozhodne medzi nimi budú známe formáty MP3, WMA, ACC alebo OGG, ktoré poskytujú nižšiu kvalitu zvuku, ale nezaberajú veľa miesta v úložisku. Vo výpočte podporovaných formátov nebudú chýbať ani bezstratové FLAC, WAV alebo ALAC, ktoré ponúknu vysokú kvalitu zvuku za cenu objemnejších súborov.